Aktualności,  Wypoczynek

Ferie zimowe 2023 z GOK-iem i GBP w Łoniowie

W pierwszy dzień „Ferie z GOK i GBP’’ dzieci miały możliwość wziąć udział w niezapomnianej   przygodzie – warsztatach ceramicznych z elementami rzeźby i malarstwa. Zajęcia ukierunkowane na rozwój manualny i ćwiczenia, które doskonalą orientację przestrzenną i percepcję wzrokową cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dwudziestu jeden młodych artystów miało możliwość stworzenia własnoręcznie wykonanej pracy z gliny i pomalowaniu jej angobami. Dzieła po wysuszeniu, wypaleniu i poszkliwieniu stały się pamiątką z warsztatów.

Wycieczka do Grodu Kraka. Zwiedzanie Krakowa rozpoczęliśmy od  mistycznej jamy – jaskini wyciętej przez naturę w wewnątrz wzgórza wawelskiego, czyli Smoczej Jamy i wysłuchania legendy o wawelskim smoku. Zaproszeni przez p. Joannę Świtała – historyka sztuki i  licencjonowanego przewodnika z ogromną wiedzą i poczuciem humoru, udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie. Wzgórze Wawelskie to jedno z najważniejszych miejsc w naszej historii, które bez wątpienia zajmuje znaczące miejsce w świadomości zbiorowej Polaków. Zwiedzanie Wawelu okazało się unikatową okazją, aby zachwycić się najwyższej klasy architekturą z różnych epok – od średniowiecza do XIX stulecia – oraz usłyszeć najbardziej fascynujące historie dotyczące tego Miejsca. Podczas naszego spaceru  odkryliśmy wnętrze Katedry.  Zobaczyliśmy krypty i groby królewskie, weszliśmy na wieżę, na której wisi słynny XVI-wieczny Dzwon Zygmunta. Dziedziniec Zamku Wawelskiego po którym mogliśmy pospacerować, ze swoimi wspaniałymi renesansowymi krużgankami z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Zwiedzanie Krakowa nie mogło nam dać pełnego obrazu historii i kultury miasta, gdybyśmy pominęli kwartał uniwersytecki. Uniwersytet w Krakowie jest w końcu najstarszym w Polsce i przez stulecia wpływał znacząco na życie intelektualne i kulturalne miasta. Kwartał akademicki to z pewnością jedno z bardziej urokliwych i inspirujących miejsc w Krakowie z dużym walorem edukacyjnym. Oczarowani niezwykłą atmosferą spokoju, powagi i skupienia miejsca, mogliśmy poznać bogatą historię Uniwersytetu oraz koleje losów najwybitniejszych absolwentów, od Mikołaja Kopernika po Karola Wojtyłę. Kończąc nasze zwiedzanie udaliśmy się do jednej z najpiękniejszych krakowskich budowli – Bazyliki Mariackiej. Od wieków ta olśniewająca świątynia góruje nad krakowskim Rynkiem. Podczas zwiedzania kościoła Mariackiego w punkcie kulminacyjnym zatrzymaliśmy się przed olbrzymim gotyckim dziełem –  ołtarzem autorstwa Wita Stwosza. Nasz feryjny wyjazd do Krakowa zakończyliśmy smacznym obiadem w restauracji Camino.  Zwiedzanie wymienionych miejsc to nie była zwykła lekcja historii, to najprawdziwsza podróż w czasie!  Mam nadzieję, że nasi wycieczkowicze będą długo i mile ją wspominać.

Kolejnego dnia ferii dzieci pojechały do kręgielni w Tarnobrzegu. Tam milo spędziły czas   poznając i doskonaląc technikę gry w kręgle.

7 lutego rozpoczęliśmy dzień od wizyty w kinie Metalowiec w Nowej Dębie. Tam obejrzeliśmy film animowany „Kot w butach – ostatnie życzenie”. Następnie udaliśmy się do Fabryki Bombki w Nowej Dębie. Tam dzieci obejrzały wystawę eksponatów jakimi są ozdoby choinkowe oraz poznały od podstaw proces ich powstania. Na koniec każde dziecko ozdobiło własnoręcznie swoją bombkę, którą zabrały do domu.

W drugim tygodniu ferii udaliśmy się do Krainy Koziołka Matołka w Pacanowie. Tam dzieci uczestniczyły w warsztatach „Zima w słoiku”, w trakcie których każde dziecko wykonało zimę według własnego pomysłu, wykorzystując szyszki, gałązki czy inne ozdoby. A także zwiedzały Bajkowy Świat, Krainę Soria Moria i obejrzały spektakl lalkowy. Spotkały Koziołka Matołka z którym chętnie robiły sobie zdjęcia.

Na zakończenie ferii dzieci wykonały glicerynowe mydełka w ramach warsztatów mydlarskich. Każde dziecko wybrało kształt, kolor i zapach swojego mydełka. Uczestnicy warsztatów pięknie zapakowane mydełka zabrali do domu.

Autorzy: Marek Bisztyga oraz instruktorzy GOK