I Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek

Okres Bożego Narodzenia dla jednych jest doniosłą uroczystością religijną, inni widzą w nim okazję do rodzinnej integracji i spotkań z najbliższymi. Są i tacy, którzy widzą święta jako czas zwiększonych wydatków na prezenty. Dla wszystkich jednak okres ten odróżnia się nastrojem od pozostałych dni w roku.

koleda13_2 Boże Narodzenie to prawdziwa uczta dla zmysłów.
Muzyka zawsze była nieodzownym elementem wszelkiego świętowania. Zawsze symbolizowała radość i uświetniała uroczystość. Muzyka związana z Bożym Narodzeniem jest idealnie nastrojowa niezależnie od tego, czy słuchamy dźwięku dzwonów wiejskiego kościoła, czy wzruszającego utworu o historii narodzin Chrystusa, doskonałej harmonii chóru, czy wesołej pieśni kolędników pod drzwiami.

W tym właśnie duchu Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie zorganizował I Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Śpiewajcie i grajcie Mu”.

Celem konkursu było
– podtrzymanie w młodym pokoleniu tradycji śpiewu kolęd,
– popularyzacja kolęd i pastorałek,
– uwrażliwienie na ich piękno poprzez ukazanie ich różnorodności,
– poszerzenie wiedzy na temat tradycji bożonarodzeniowych,
– wymiana doświadczeń wokalnych między uczestnikami,
– wytworzenie świątecznej atmosfery,
– promocja młodych talentów.

koleda13_4Nazwa kolęda jako popularna dziś pieśń bożonarodzeniowa i noworoczna pochodzi od łacińskiego słowa calende, co oznacza w kalendarzu juliańskim pierwszy dzień miesiąca. Kolęda zadomowiła się nie tylko w polskiej literaturze, kulturze i sztuce, lecz na stałe zagościła w obyczajowości Polaków.

Melodyjne utwory i ciepłe głosy dzieci – uczniów szkół naszej Gminy pomogły nam jeszcze raz wejść w atmosferę tego czasu.

Uczestnicy Konkursu podzieleni zostali na trzy kategorie wiekowe:
– uczniowie klas I – III szkoły podstawowej,
– uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej,
– uczniowie klas gimnazjalnych

W poszczególnych kategoriach udział brali:
– soliści,
– zespoły wokalne

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych
Kategoria wiekowa I-III soliści:
1. Julia Szaraniec – PSP w Łążku.
2. Eryk Błasiak – ZSiP SP w Świniarach.

Kategoria wiekowa I-III zespół:
1. Zespół uczniów klasy II – ZSiP SP w Świniarach.
2. Zespół uczniów klasy III – PSP w Łążku.
Kategoria wiekowa IV-VI soliści:

1. Magdalena Lasota – PSP w Gieraszowicach.
2. Bartłomiej Pawelec – ZSiP w Świniarach.
3. Paulina Grudzień – PZS SP w Sulisławicach.

Kategoria wiekowa IV-VI zespół:
1. Zespół – PZS SP w Sulisławicach.
2. Zespół „Mikołajki”– PSP w Łążku.
3. Zespół uczniów – PSP w Gieraszowicach.

Kategoria wiekowa: gimnazjum – soliści:
1. Kamila Papka – PZS Gimnazjum w Sulisławicach.
2. Paulina Rzeźnik– PZS Gimnazjum w Łoniowie.

Kategoria wiekowa: gimnazjum – zespół:
1. Zespół – PZS Gimnazjum w Sulisławicach.
2. Zespół – PZS Gimnazjum w Łoniowie.

Wszyscy uczestnicy konkursu z rąk Wójta Gminy P. Szymona Kołacza i Przewodniczącego Rady Gminy p. Antoniego Szpaka otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Na zakończenie Konkursu uczestnicy wraz z opiekunami zasiedli do stołu częstując się karnawałowymi pączkami.

Autor: Marek Bisztyga