I Gminny Konkurs Pieśni Wielkopostnych

Okres Wielkiego Postu to doskonała okazja, by zaprezentować bogactwo muzyki i pieśni pasyjnych. Temu właśnie celowi posłużył I Gminny Przegląd Pieśni Wielkopostnych „Pozwól Mi Twe Męki Śpiewać”, który odbył się 13 marca 2013 roku.

Organizatorem Przeglądu był Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie, a honorowy Patronat sprawował Wójt Gminy Łoniów p. Szymon Kołacz.

piesni_wielkopostne13_2 Liturgii wielkopostnej od dawna towarzyszą pieśni o męce Pańskiej. Pieśni te jako gatunek są nawet starsze od kolęd. Ich początki związane są z procesjami pokutnymi, jakie odbywały się w Rzymie w IV w. Były to uroczyste pochody z udziałem papieża, które kierowały się do wytypowanych kościołów, zwanych stacjami mówił we wstępie dyrektor GOK Marek Bisztyga.

Wśród licznie zgromadzonych gości dostrzegliśmy wójta Gminy p. Szymona Kołacza, Przewodniczącego Rady Gminy w Łoniowie P. Antoniego Szpaka, Księży Kazimierza Sawościanika i Stanisława Zarębę, dyrektorów szkół, nauczycieli i mieszkańców Łoniowa.

Podczas występu mieliśmy możliwość usłyszenia starych XVI wiecznych pieśni wielkopostnych, jak i tych współczesnych.

piesni_wielkopostne13_4W Przeglądzie udział wzięły wszystkie szkoły z terenu Gminy Łoniów w następujących kategoriach konkursowych: soliści, zespoły wokalne i wokalno – instrumentalne w następujących kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej, uczniowie klas gimnazjalnych. Podczas występu wykonawcy prezentowali dwie pieśni wielkopostne o łącznym czasie wykonania do 8 minut. Przegląd miał charakter konkursowy. Każda szkoła miała możliwość zgłoszenia jednego zespołu i dwóch solistów.

Przegląd zakończył występ zespołu Stowarzyszenia Aktywnych społeczności ze Świniar Starych.
W wykonaniu zespołu zebrani usłyszeli dwa utwory: Getsemani i Stary krzyż, które to pieśni wywarły duże wrażenie na słuchaczach.

Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach okazali się:

Kategoria wiekowa IV-VI szkoła podstawowa – solista
I miejsce – Natalia Tyrała SP Świniary
II miejsce – Paulina Grudzień SP Sulisławice
III miejsce – Bartłomiej Pawelec SP Świniary
Wyróżnienie: Magdalena Lasota SP Gieraszowice
Katarzyna Swatek SP Gieraszowice

Kategoria wiekowa gimnazjum – solista
I miejsca: Joanna Urbańska PG Łoniów
Kamila Papka PG Sulisławice

Kategoria wiekowa IV-VI szkoła podstawowa – zespół
I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łążku
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Sulisławicach
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Łoniowie
Wyróżnienia: Szkoła Podstawowa w Gieraszowicach
Szkoła Podstawowa im. Błogosławionego Jana Pawła II w Świniarach Starych

Kategoria wiekowa gimnazjum – zespół
I miejsce – Publiczne Gimnazjum w Sulisławicach
II miejsce – Publiczne Gimnazjum w Łoniowie

Ze względu na udział i ogromne zaangażowanie młodzieży, która na wiele godzin oderwała się od swojego nowoczesnego świata, by ocalić (na miarę swych możliwości) relikty kultury…Przegląd pokazał, że ma wielkie znaczenie.

Pieśni pasyjne przypominają, pouczają i zapraszają do współprzeżywania… – mówił w zakończeniu Proboszcz Parafii św. Mikołaja w Łoniowie ks. kan. Stanisław Zaręba.

 

Autor: Marek Bisztyga