Jabłkobranie w Obrazowie

Koncerty, pokazy i konkursy wypełniły program Europejskiego Święta Jabłka, które po raz kolejny odbyło się w Obrazowie. W tym roku uroczystość przypadła na dzień 04 września.

obrazow11_2Święto sadowników i ogrodników zgromadziło licznych wystawców z całego powiatu sandomierskiego. W czasie jarmarku Jabłecznego na kilkunastu stoiskach można było oglądać i degustować różne odmiany jabłek oraz posmakować wypieków wykonanych na bazie tego owocu. Imprezie towarzyszyły szkolenia, wystawy ogrodnicze i konkursy.

Na Europejskim Święcie Jabłka zaprezentowały się dwa stoiska z naszej gminy. Na pierwszym przygotowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie przybyli goście mogli znaleźć pyszne owoce. Znalazły się tu m.in. jabłka, śliwy czy nektaryny. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również miody z pasieki p. Pawła i Mateusza Zygmunt z Łążka, które już po raz kolejny pojawiły się na stoisku. Smakosze tego zdrowego produktu nie potrafili przejść obojętnie i nie zasmakować naszego przysmaku. Dodatkowo, uwagę gości przyciągała piękna dekoracja stoiska przygotowana przez instruktorów GOK.

Pierogi z serem, grzybami, kapustą czy truskawkami to specjały jakie zaproponowało drugie stoisko przygotowane przez Stowarzyszenie Aktywnej Społeczności ze Świniar. Degustacji można było poddać kilka pierogowych potraw, przygotowanych specjalnie na tę okazję przez gospodynie z naszej gminy. Na stoisku znalazły się także domowe wypieki oraz koszyczki wykonane z jabłek.

Autor: Marcin Maj