Konkurs plastyczny „Baranek Wielkanocny” – wyniki

Nawiązując  do wieloletniej tradycji organizowania konkursów plastycznych związanych ze świętami  Wielkanocnymi w rym roku również ogłosiliśmy taki konkurs. 

Jego przedmiotem stał się wielkanocny baranek – symbol świąt, który ma niezwykle ważna wymowę. Uważany jest za symbol łagodności, prostoty i cierpliwości, pełni swego rodzaju funkcję mediatora między ludźmi a Bogiem. Dla chrześcijan baranek jest symbolem męki, śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa, a także Eucharystii. To biblijny symbol Świąt Wielkiej Nocy. Wzmianki o baranku znaleźć można w licznych proroctwach zawartych w Starym Testamencie. Pierwsze wizerunki baranka sięgają jeszcze początków chrześcijaństwa. 

\W naszej tradycji, baranek pojawił się około XVII wieku. Stawiono go na wielkanocnym stole. Najczęściej wykonywany był z ciasta lub marcepanu. Dziś królują baranki czekoladowe i cukrowe. Można także spotkać te wykonane z masła. Wkładamy je do koszyczków wielkanocnych razem z innymi pokarmami. Baranek jest figurką w pozycji leżącej lub stojącej z zamieszczoną u boku czerwona chorągiewką. atrybutem wielu świętych, jak na przykład św. Franciszka z Asyżu czy św. Jana Chrzciciela.

Na nasz konkurs wpłynęło 62 prace przedstawiające figurkę baranka. Wykonane bardzo różnymi technikami, poczynając od rzeźb z masy solnej i plasteliny, poprzez formy przestrzenne skonstruowane z drewna, szyszek, waty, styropianu, makaronu i innych materiałów. 

Komisja konkursowa składająca się z pracowników GOK w Łoniowie miała nie lada problem z wyłonieniem najlepszych prac. Po długich obradach, kierując się celami i wytycznymi konkursu, a także biorąc pod uwagę estetykę wykonania i pomysłowość autora jury wybrało i nagrodziło 16 dzieł. 

Wszystkie prace zostały wyeksponowane na wystawie w budynku GOK w Łoniowie, która będzie dostępna dla widzów po zdjęciu obostrzeń. Prace można też zobaczyć w wirtualnej galerii na stronie GOK  https://gok.loniow.pl i na FB https://www.facebook.com/Gminny-Ośrodek-Kultury-w-Łoniowie-1196296137052613  

Zapraszamy również wszystkich do udziału w wyborze dzieła, które zostanie nagrodzone NAGRODĄ PUBLICZNOŚCI. Wydarzenie będzie aktywne na FB GOK w Łoniowie w dniach od 31 marca 2021 roku do 7 kwietnia 2021 roku do godz. 12.00. Autor pracy, która otrzyma największą ilość reakcji pod zdjęciem otrzyma NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI.

Wszystkim uczestnikom Konkursu serdecznie dziękujemy. 

Zapraszamy po odbiór nagród i dyplomów w środę 31.03.2021r. do GOK w Łoniowie. 

Kategoria I – przedszkolaki i ich rodzice w godz. 9.00 – 10.00

Kategoria II – uczniowie kl. I – III w godz. 10.00 – 11.00

Kategoria III – uczniowie kl. IV – VIII w godz. 11.00 – 12.00

Wszystkim gratulujemy. 

Życzymy zdrowych i spokojnych Świąt.