Konkurs – Wielkanocna Kartka Świąteczna

Święta Wielkanocne to czas radości ze Zmartwychwstania Pańskiego, czas nadziei na lepszą przyszłość. Wspólnie zasiadamy przy świątecznych stołach na których najważniejsze miejsce zajmuje baranek i wielkanocne pisanki – symbole pomyślności, obfitości i odradzającego się życia. Składamy sobie nawzajem życzenia zdrowych i spokojnych Świat, wiosennej radości , smacznego jajka, mokrego dyngusa oraz wielu serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

Dawniej nieodłącznym elementem tradycji wielkanocnych było wysyłanie kart świątecznych. To był swego rodzaju „rytuał”, zabierający nieco czasu. Trzeba było kupić odpowiednie kartki (na poczcie lub w kiosku), później ręcznie je wypisać (często była to lista kilkudziesięciu czy więcej adresatów). Następnie kartki trzeba było wysłać, powierzając pani w okienku UP lub samodzielnie nakleić znaczki na każdą z nich i wrzucić do skrzynki pocztowej. Mimo konieczności wygospodarowania czasu, wysyłanie kartek świątecznych sprawiało przyjemność. Zwłaszcza ich odbiorcom. To były czasy, w których listonosze tuż przed świętami mieli tzw. „urwanie głowy” i torby pełne kartek. Teraz pocztówki to dla niektórych przeżytek. Na szczęście są i tacy, którzy pozostali wierni pielęgnowaniu i pokazywaniu tradycji papierowych kartek świątecznych.

Chcąc propagować te dawne zwyczaje wśród dzieci i młodzieży naszej gminy ogłosiliśmy konkurs na wykonanie świątecznej kartki pocztowej związanej z Wielkanocą. Na konkurs wpłynęło 292 prace wykonane w różnych technikach w radosnej, wiosennej kolorystyce. Z kart uśmiechają się do nas białe baranki, żółte kurczaczki, kurki i zajączki, turlają się wzorzyste pisanki, rozkwitają kwiaty i rozwija się zielona trawa. Pojawił się tez motyw Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Jak co roku chcąc docenić trud uczestników konkursu wyróżniliśmy 56 osób, a wszystkie kartki zgromadziliśmy na wystawie pokonkursowej. Ekspozycję można oglądać do 30 kwietnia w GOK w Łoniowie.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w powstanie tylu pięknych prac i serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach propagujących nasze świąteczne tradycje.

 

Lista osób nagrodzonych

Autor: Zdzisława Drach