Najpiękniejsza Palma Wielkanocna Gminy Łoniów 2024 – poznajcie Laureatów konkursu!

Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Palma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także symbolem męki oraz odkupienia.

Organizatorami tegorocznej edycji konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną Gminy Łoniów byli Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Łoniowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wójt Gminy Łoniów – Szymon Kołacz oraz Proboszcz Parafii pw. Św. Mikołaja Biskupa w Łoniowie – ks. dr Bogdan Krempa.

Celem konkursu było kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą, pogłębienie wiedzy na temat symboliki  i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej, przekaz wartości i tradycji ludowej oraz integracja społeczności lokalnej.

Decyzją Jury spośród autorów palm dostarczonych do organizatorów wyłoniono następujących Laureatów:

Kategoria I – dzieci i młodzież szkolna

Dojka Wiktoria
Lech Karolina

Cuber Adam
Winiarska Oliwia

Ciepiela Zuzanna
Zygmunt Lena

Kategoria II – Grupy szkolne, przedszkolne, klasowe

Publiczne Przedszkole w Łoniowie

Publiczna Szkoła Podstawowa w Gieraszowicach
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Łoniowie

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łążku

Kategoria III – Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, Sołectwa

Koło Gospodyń Wiejskich w Chodkowie Starym
Koło Gospodyń Wiejskich ,,Nadwiślanki” w Świniarach Nowych

Sołectwo Jasienica
Centrum Administracyjne Domów dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie

Koło Gospodyń Wiejskich ,,Kępianki” w Kępie Nagnajewskiej
Koło Gospodyń Wiejskich ,,Łoniowianki” w Łoniowie

Wszystkim Uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i pragniemy podkreślić,
iż każda własnoręcznie wykonana palma zasługuje na tytuł NAJPIĘKNIEJSZEJ!