Aktualności

Nasze regionalne kulinaria sandomierskie

19 września 2010 po raz ósmy na dziedzińcu zamku w Sandomierzu spotkały się wszystkie gminy powiatu aby zmagać się w konkursie o Srebrną Chochlę w imprezie „Nasze regionalne kulinaria sandomierskie”, której organizatorem jest Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

kulinaria10_2 Motywem przewodnim tegorocznych zmagań były rośliny strączkowe, na bazie których został przygotowany szereg pysznych potraw. W atmosferze ludowych występów można było poddać degustacji m.in. zupę chłopską z bobu, potrawkę z fasoli szparagowej, groch z kapustą na żebrach z pierzynką chlebową, pierogi z soczewicą, kotlety z grochem czy grochówkę.

Wśród wszystkich gminnych stoisk dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Gminy Łoniów. Fasolka szparagowa po Łoniowsku zachwycała nie tylko apetycznym wyglądem, ale przede wszystkim znakomitym i wyrazistym smakiem okazując się tym samym ucztą dla podniebień wszystkich uczestników imprezy. Mieszkańcy i turyści Sandomierza ujęci smakiem łoniowskiej potrawy przygotowanej przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie kilkakrotnie prosili o kolejną dokładkę opróżniając tym samym wszystkie misy z fasolą. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać że warto jest kultywować dawną i lokalną kuchnię i przekazywać jej bogactwo dalszym pokoleniom.

Za prace w przygotowaniu tej wspaniałej potrawy Gmina Łoniów otrzymała dyplom oraz nagrodę rzeczową.

FASOLKA SZPARAGOWA PO ŁONIOWSKU

– 6 kg fasolki szparagowej
– 5 kg marchewki
– 4 kg cebuli
– 1/2 szklanki octu
– 6 łyżek soli
– 4 szklanki oleju
– 5 słoiczków koncentratu pomidorowego

kulinaria10_3

Strączki fasoli pokroić na części i ugotować w słonej wodzie.
Marchewkę pokroić w plasterki i usmażyć na dwóch szklankach oleju, podlać ok. 1 szklanką wody. Podobnie zrobić z cebulą pokrojoną w cienkie plastry.
Do gorącej fasolki dodać usmażoną cebulę i marchew, a także ocet, sól, cukier i koncentrat. Dobrze wymieszać i gorącą wkładać do słoików.

Autor: Marcin Maj

Wielkość czcionki
Kontrast