Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne

kulinaria12_2 W sobotnie popołudnie 22 września 2012 r. gościliśmy na dziedzińcu sandomierskiego Zamku uczestnicząc w jubileuszowym X spotkaniu „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne” organizowanym przez Muzeum Okręgowe i Starostwo Powiatowe w Sandomierzu. Mimo kapryśnej pogody, która przywitała nas deszczem, sandomierskie gminy przygotowały barwne i ciekawe aranżacje na swoich stoiskach. Przywitały licznie zgromadzonych mieszkańców Sandomierza i turystów suto zastawionymi stołami, na których zakosztować można było regionalnych potraw i napitków. Stoisko Gminy Łoniów zaaranżowane na wzór chłopskiej izby zostało przygotowane przez pracowników GOK w Łoniowie.

Jak co roku gminy stanęły w szranki walcząc o Srebrną Chochlę w ramach konkursu kulinarnego, którego motywem przewodnim były Pierogi po wiejsku, przygotowane w oparciu o tradycyjne przepisy. Gminę Łoniów reprezentowało Stowarzyszenie Aktywnej Społeczności w Świniarach przygotowując do degustacji ponad 2 tys. pierogów z różnym nadzieniem.

kulinaria12_4Jak powiedziała P. Zofia Żyła, Prezes Stowarzyszenia: -„Cały urok pierogów polega na tym, że gdy już opanujemy sztukę robienia ciasta, stoją przed nami nieograniczone możliwości, bo z nadzieniem możemy naprawdę poszaleć. W naszych recepturach mamy: Pierogi na ostro: Cebulaczki, Z podrobami, Z soczewicą, Chińskie z mięsem i krewetkami, Z kwaszoną kapustą, Pieczone chłopskie, Z farszem rybnym, Ze szpinakiem i białym serem, Pielmieni, Z serem pleśniowym, Zielone z soczewicą, Kapustą i grzybami, Z białą kapustą, Z warzywami, Z białym serem i kaszą gryczaną, Z grzybami suszonymi, Ruskie pierogi, Kartofliki, Z kaszanki. Pierogi na słodko: Z powidłami, Z jagodami, Rumiane pierożki z truskawkami, Drożdżowe z sosem śliwkowym, Do piwa.”

Do konkursu zostały zgłoszone „pierogi z sera”, jako najbardziej wpisujące się w nasze regionalne tradycje. „Okraszone” zostały wierszem napisanym na tą okazje przez P. Teresę Reczek i przez autorkę przedstawionym publiczności. Jury składające się z etnografów i twórczyń ludowych przyznało Gminie Łoniów wyróżnienie, wręczony zostały pamiątkowy dyplomy oraz nagroda rzeczowa ufundowana przez Starostę Powiatu Sandomierskiego.