Aktualności,  Wystawy

Recenzja z wernisażu wystawy „Dobrowolscy Art”

Upalne piątkowe popołudnie 5 czerwca 2015 roku zgromadziło w GOK w Łoniowie amatorów kontemplacji sztuk plastycznych. A było ich, bagatela, ponad 40 osób.

wernisaz15_1Wydarzenie, które przyciągnęło tą publiczność to wernisaż wystawy pt. „Dobrowolscy Art”. Zgromadzono na niej dzieła sztuki trzech artystów, tworzących wielopokoleniowy artystyczny klan, w osobach Pani Haliny Dobrowolskiej – seniorki rodu, jej syna – Pana Mariusza Dobrowolskiego i wnuczki – Pani Karoliny Dobrowolskiej, mieszkańców Gminy Łoniów.
Każde z nich specjalizuje się w innej technice plastycznej.

Wernisaż otworzył Dyrektor GOK Marek Bisztyga w ciepłych słowach witając artystów i zgromadzonych gości. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Łoniów Szymon Kołacz, Sekretarz Gminy Andrzej Swajda, Radny Rady Gminy Mariusz Smardz i Dyrektorzy Szkół. Po wystawie oprowadził zwiedzających artysta plastyk Tomasz Staszewski, w sobie właściwy, barwny i emocjonalny sposób opowiadając o każdym dziele sztuki i uświadamiając zgromadzonych czym jest pasja i potrzeba tworzenia w życiu człowieka. Słowami oddawał ciepły i kobiecy klimat obrazów olejnych Pani Haliny. Kwiaty, pejzaże, architektura to tematy w których artystka dobrze się czuje i swobodnie między nimi porusza. Pani Halina uczestniczy od czterech lat w warsztatach Klubu Plastyka Amatora gdzie maluje pod kierunkiem artysty plastyka Pani Heleny Pileckiej.

Całkiem inny, mroczny klimat tworzą rzeźby Pana Mariusza. Fragmenty zdeformowanych twarzy, przesłonięte wijącymi się włosami lub rękami; ogromny krucyfiks; kształty pełne ekspresji i dramatyzmu podkreślone są ciemnym bejcowaniem drewna. Inspiracją dla artysty, według jego słów są maszkarony i sztuka sakralna. Pan Mariusz rzeźbi od 16 roku życia, zajmuje się również rysunkiem. Podziw dla talentu i kunsztu wykonania wzbudziły rysunki Karoliny. Portretowe ujęcia twarzy są hiperrealistycznie dokładne. Niemal niewidoczne kreski ołówka tworzą grę światła i cienia, momentami wyglądając jak fotografia. Karolina rysuje portrety rodziny, znajomych, a także idoli muzycznych, aktorów. Miała wystawę swoich prac w MBP w Tarnobrzegu w galerii „Okno”.

Artyści wystawiali swoje prace podczas wystawy rodzinnej w MGOKiS w Koprzywnicy. Pani Halina I Karolina są również laureatkami konkursu plastycznego „Gmina Łoniów – łączymy pokolenia” organizowanego przez GOK w Łoniowie.

Po oficjalnym otwarciu Dyrektor GOK zaprosił zgromadzonych do kontemplowania sztuki i rozmów z artystami przy symbolicznej lampce wina. Czas poświęcony artyzmowi dodatkowo umilił występ wokalny Pani Agnieszki Mazur ze Świniar przy akompaniamencie Pana Sławomira Najduka.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do oglądania wystawy w GOK w Łoniowie do dn. 15 lipca 2015r.

Prace Pana Mariusza Dobrowolskiego można również obejrzeć tutaj:

a Karoliny Dobrowolskiej tutaj: