ROK 2014-2007

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 21 grudnia 2014 r. z workiem pełnym prezentów przyjechał również do dzieci z Sulisławic.

20 września 2014 r. w sali widowiskowej sandomierskiego Zamku rozstrzygnięta została XII edycja konkursu Nasze sandomierskie - kulinaria

1 czerwca 2014 roku mieszkańcy gminy Łoniów mieli okazję spotkać się podczas imprezy plenerowej „Gmina Łoniów – Łączymy pokolenia” na placu obok GOK w Łoniowie.

Degustacja świątecznych dań, prezentacja ludowych zwyczajów i koszy wielkanocnych – to główne części programu piętnastej jubileuszowej edycji „Śniadania Wielkanocnego”, które odbyło się 05 kwietnia 2014 r. w sandomierskim Zamku.

6 grudnia 2013 r tradycyjnie jak co roku najmłodsze dzieci z utęsknieniem i niecierpliwością czekają na niezwykłego gościa.

21 września 2013 r. na sandomierskim zamku odbyła się XI edycja konkursu „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”.

Prace powstałe w trakcie warsztatów artystycznych zorganizowanych w czasie Koloni Letniej 2013. Autorami prac są dzieci i młodzież spędzająca swój pierwszy tydzień wakacji w Murzasichle koło Zakopanego.

Kolonia letnia zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie w sercu polskich gór w Murzasichlu k/Zakopanego.

Poświęcenie wielkanocnych pokarmów, degustacja świątecznych dań, a przede wszystkim prezentacja ludowych zwyczajów w wykonaniu najmłodszych mieszkańców Gminy Łoniów to główne części XII Gminnego Spotkanie Wielkanocnego, które odbyło się 03 kwietnia 2013 r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie.

23 marca 2013 r. na sali rycerskiej Zamku Kazimierzowskiego w Sandomierzu odbyła się XIV edycja "Śniadania Wielkanocnego".

Okres Wielkiego Postu to doskonała okazja, by zaprezentować bogactwo muzyki i pieśni pasyjnych. Temu właśnie celowi posłużył I Gminny Przegląd Pieśni Wielkopostnych „ śpiewać”, który odbył się 13 marca 2013 roku.

10 stycznia 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbył się I Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek.

28 września 2012 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbyły się Warsztaty Florystyczne "Pożegnanie lata".

22 września 2012 r. odbyła się X edycja konkursu „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”.

Kolonia letnia zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie w sercu polskich gór w Murzasichlu k/Zakopanego.

W ostatni dzień wakacji tj. 31 sierpnia 2012 r. dzieci i młodzież naszej gminy kolejny raz uczestniczyła w IV już edycji konkursu "Wakacyjny Mistrz Klawiatury".

Nowoczesne stanowiska komputerowe, najnowsze oprogramowanie oraz sprzęt multimedialny czekają na wszystkich mieszkańców Gminy Łoniów, którzy zawitają do Internetowej Świetlicy Zajęciowej mieszczącej się w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie - świetlica Chodków Stary.

Dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia Koła Plastycznego i należąca do zespołu ŁONIOWIANIE 4 czerwca 2012 roku wzięła udział w wycieczce do Krakowa zorganizowanej przez GOK w Łoniowie.

Rozstrzygnięcie V Jubileuszowego Gminnego Konkursu Papieskiego pod hasłem: „Jan Paweł II – był, jest i będzie...” zorganizowanego przez naszą szkołę we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łoniowie i Gminną Biblioteką Publiczną w Łoniowie pod patronatem Wójta Gminy Łoniów.

11 kwietnia 2012 r. w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie odbyło się XI Gminne Spotkanie Wielkanocne połączone z prezentacją wielkanocnej plastyki obrzędowej.

31 marca 2012 r. na Zamku Królewskim w Sandomierzu miała miejsce trzynasta edycja "Śniadania Wielkanocnego".

Warsztaty plastyczne, artystyczne i kulinarne, turnieje sportowe oraz gry i zabawy to tylko niektóre z atrakcji, jakie instruktorzy Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie przygotowali dla dzieci, młodzieży i dorosłych podczas dwutygodniowych ferii zimowych

10 lutego 2012 r. w Publicznym Zespole Szkół w Łoniowie odbyła się promocja Monografii Gminy Łoniów. Autorem książki pt. „Na skrzyżowaniu europejskich szlaków” jest znany sandomierski regionalista Józef Myjak.

20 stycznia 2012 r. Polonezem Świętokrzyskim dzieci z zespołu „Łoniowianie” zaingurowały wieczór kolęd, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie.

Prace plastyczne wyróżnione w konkursie plastycznym „Bożonarodzeniowo - Noworoczna Kartka Świąteczna” i „GWIAZDKA 2011”.

W czwartek 10 listopada 2011 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbyło sie spotkanie z aktorami z Krakowa. Gościem specjalnym była Bogusława Hodyl – autorka książek dla dzieci i jednocześnie aktorka teatru „Strofa” z Krakowa.

02 października 2011 r. odbyła się IX edycja konkursu „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”.

Koncerty, pokazy i konkursy wypełniły program Europejskiego Święta Jabłka, które po raz kolejny odbyło się w Obrazowie. W tym roku uroczystość przypadła na dzień 04 września.

24 sierpnia 2011 r. młodzież z naszej gminy po raz trzeci wystartowała w konkursie o miano Wakacyjnego Mistrza Klawiatury. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień informatycznych młodzieży.

Wieniec gminny przygotowany na Gminne Święto Plonów przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie pod kierunkiem Pani mgr Zdzisławy Drach. Kształt wieńca nawiązywał do tradycyjnej korony, zbudowany został z różnego rodzaju zbóż, kwiatów i ziół.

26 czerwiec - 01 lipiec 2011 r. Kolonia letnia zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie w sercu polskich gór w Murzasichlu k/Zakopanego.

Koniec roku kulturalnego 2011

Zgodnie z kilkuletnią tradycją w maju obchodzony jest „Tydzień Bibliotek”. W ramach tegorocznego święta 10 maja 2011 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Łoniowie zaprosiła Teatr Edukacji i Profilikatyki „MASKA” z Krakowa.

Święta Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze święta katolickie w roku. To właśnie z tej okazji 27 kwietnia 2011r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbyło się po raz kolejny Wielkanocne Spotkanie.

16 kwietnia 2011 r. na Zamku Królewskim w Sandomierzu miała miejsce dwunasta edycja "Śniadania Wielkanocnego”.

Instruktor plasty GOK w Łoniowie p. Zdzisława Drach poprowadziła w PSP Gieraszowice warsztaty zdobienia jajek techniką serwetkową.

Zabawa, nauka i sportowa rywalizacja to program tegorocznych ferii zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie.

11 lutego 2011 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie – Centrum Kształcenia w Świniarach Starych odbyły się zajęcia poświęcone ochronie przeciwpożarowej oraz udzielaniu pierwszej pomocy.

19 stycznia 2011 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbył się II Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka angielskiego, panie mgr Teresa Łukawska, mgr Anna Podobińska oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie.

„Wśród nocnej ciszy, głos się rozchodzi…” tymi słowami 14 stycznia 2011 r. zespół „Łoniowianie” zaprosił mieszkańców naszej gminy do wspólnego kolędowania.

04 stycznia 2011 r. sala gimnastyczna Publicznego Zespołu Szkół w Łoniowie wypełniła się biblijnymi postaciami związanymi z wydarzeniem narodzin Chrystusa. Tego dnia odbył się po raz dziesiąty Gminny Przegląd Jasełek i Inscenizacji Bożonarodzeniowych.

03 grudnia 2010r. w filii Gminnego Ośrodka Kultury w Świniarach odbyły się Bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne poświęcone wykonywaniu choinek z wykorzystaniem sosnowych szyszek.

06 września 2010r. w sadowniczym zagłębiu Polski - Obrazowie odbyło się Europejskie Święto Jabłka. Prezentacje kulturalne, wystawy ogrodnicze, liczne konkursy to tylko niektóre atrakcje jakie zostały przygotowane dla wszystkich przybyłych gości biorących udział w sadowniczych dożynkach.

20 sierpnia 2010r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie – Centrum Kształcenia w Świniarach odbyła się druga edycja konkursu pt. „Wakacyjny Mistrz Klawiatury”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień informatycznych młodzieży.

Rozstrzygnięcie III Gminnego Konkursu Papieskiego pod hasłem: „Jan Paweł II – był, jest i będzie...” zorganizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Łążku we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łoniowie i Gminną Biblioteką Publiczną w Łoniowie pod patronatem Wójta Gminy Łoniów.

Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych i najbardziej ujmujących świąt w roku obchodzone w ponad 40 krajach na świecie. 2 czerwca 2010r. Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie zaprosił z tej okazji wszystkie Mamy z naszej gminy na wspaniałą uroczystość uświetniającą ten szczególny dzień.

Święta Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze święta katolickie w roku. To właśnie z tej okazji 07 kwietnia 2010r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbyło się po raz kolejny Wielkanocne Spotkanie.

27 marca 2010r. na Zamku Królewskim w Sandomierzu miała miejsce jedenasta edycja "Śniadania Wielkanocnego". Jak co roku w tej świątecznej imprezie udział wzięła także nasza Gmina.

W piątkowe popołudnie 19 marca 2010r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie – Centrum Kształcenia Świniary Stare odbyły się wielkanocne warsztaty. Były to pierwsze tego typu warsztaty zorganizowane przez CK oraz świetlicę i miały na celu kultywowanie tradycji świąt wielkanocnych.

„Papierowa Wiklina” to temat warsztatów plastycznych zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie w dn. 23 lutego 2010 r. W ramach zajęć uczestnicy zapoznali się z techniką, która pozwala z codziennych gazet stworzyć unikalne, dekoracyjne, niepowtarzalne, a przede wszystkim ekologiczne koszyki podobne do tradycyjnych wiklinowych.

9 stycznia 2010r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbył się "Wieczór Kolęd" w wykonaniu zespołu "Łoniowianie".

27 września 2009r. odbyła się VII edycja konkursu „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”.

06 września 2009r. w Obrazowie odbyło się X Jubileuszowe Wojewódzkie Święto Jabłkobrania.

31 lipca 2009r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie – Centrum Kształcenia w Świniarach odbył się po raz pierwszy konkurs pt. „Wakacyjny Mistrz Klawiatury”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień informatycznych młodzieży.

Pierwsze dwa tygodnie wakacji 106 dzieci z terenu Gminy Łoniów spędziły na kolonii letniej organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie w sercu polskich gór w Murzasichlu k/Zakopanego.

15 kwietnia 2009r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbyło się Spotkanie Wielkanocne.

6 lutego 2009r. odbyły się warsztaty plastyczne z techniki decoupage dla dzieci starszych klas szkoły podstawowej. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ciekawym sposobem zdobienia przedmiotów przy pomocy wzorów z serwetek.

Ludowe zwyczaje i obrzędy towarzyszące obchodom Świąt Bożego Narodzenia były tematem lekcji folklorystycznej, która odbyła się 21 stycznia 2009r. w świetlicy GOK Łoniów.

7 stycznia 2009r. w Sali gimnastycznej PSP w Świniarach odbył się VIII Gminny Przegląd Jasełek i inscenizacji Bożonarodzeniowych. Organizatorem Przeglądu był Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie.

W świetlicy GOK w Łoniowie mogliśmy od 16 grudnia obejrzeć eksponaty sztuki ludowej o tematyce bożonarodzeniowej, ze zbiorów Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

19 listopada 2008r. w świetlicy GOK w Łoniowie odbył się spektakl teatralny pt. „Och Tośka” w wykonaniu aktorów z Tatru „Pozytywka” z Krakowa. W przedstawieniu uczestniczyły dzieci z terenu Gminy Łoniów.

21 września 2008r. odbyło się IX Wojewódzkie Święto Jabłkobrania w Obrazowie. Gminy Powiatu Sandomierskiego należące do „Sandomierskiego Szlaku Jabłkowego” na swoich stoiskach prezentowały swoje owoce. W galerii zdjęcia przedstawiające stoisko Gminy Łoniów przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury.

20 września 2008r. w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu odbyła się VI edycja konkursu „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”. Motywem przewodnim tegorocznych kulinarni to „Jabłko – podstawowy składnik wiejskich dań”. Gminę Łoniów prezentował Gminny Ośrodek Kultury.

17 września 2008r. na Sesji Rady Powiatu w Kazimierzowskim Zamku w Sandomierzu na życzenie Starosty Sandomierskiego Pana Stanisława Masternaka, młodzież Gminy Łoniów skupiona wokół Gminnego Ośrodka Kultury jeszcze raz zaprezentowała i ośpiewała Wieniec Dożynkowy, który zajął I-wsze miejsce na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich.

14 września 2008r. wieniec Gminy Łoniów zajął I-wsze miejsce w konkursie „Dożynkowych Wieńców Województwa Świętokrzyskiego”. Wieniec przygotowany był pod kierunkiem Pani mgr Zdzisławy Drach, a wykonany przez młodzież skupioną wokół Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie.

31 sierpnia 2008 r. teren przy OSP w Łoniowie stał się miejscem obchodów Święta Plonów w naszej gminie. Barwny korowód dożynkowy, poświęcenie wieńców i chleba, konkursy, liczne wystawy i prezentacje, koncert zespołu ABBA FAMILY oraz zabawa pod gwiazdami to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowaliśmy dla przybyłych gości.

17 sierpnia 2008r. wieniec dożynkowy Gminy Łoniów zajął I-wsze miejsce na Dożynkach Powiatowych w Klimontowie. Wieniec został przygotowany przez młodzież szkolną skupioną wokół Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie pod kierunkiem Pani instruktor mgr Zdzisławy Drach.

Florystyka to sztuka układania kwiatów i roślin w bukiety i aranżacje służące dekorowaniu wnętrz, a lato to czas kiedy obfitość materiału roślinnego służy inspiracji i realizacji projektów florystycznych. W czasie przygotowań dożynkowych w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie powstały prace, które prezentujemy jako osobną wystawę plastyczną

22 czerwca 2008r. w parku Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Łoniowie odbył się piknik – Pierogarnia 2008 . Organizatorami imprezy byli: Animatorki Kobiet Aktywnych w Łoniowie, Wójt Gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie.

27 maja 2008r. zainaugurowała działalność Centrum Kształcenia na odległość w świetlicy budynku OSP w Świniarach. Centrum zapewnia możliwość ustawicznego kształcenia w formie on-line w celu uzupełnienia lub podwyższenia poziomu wiedzy i kwalifikacji.

4 stycznia 2008r. w Zespole Szkół w Łoniowie odbył się przegląd jasełek, w którym udział wzięli uczniowie ze wszystkich szkół w naszej gminie.

15 marca 2008r. w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu Gminy powiatu sandomierskiego przypomniały dawne zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy.

30 grudnia 2007r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbył się "Wieczór Kolęd".

1 lutego 2008 r. w Warszawie w Hotelu Gromada - "Dom Chłopa" odbyło się spotkanie promocyjne gmin powiatu sandomierskiego pod hasłem "Nie ma Ojczyzny bez Kielecczyzny".

13 listopad 2007r. – Gminny Ośrodek Kultury stał się miejscem ekspozycji rękodzieła ludowego. Podczas wernisażu wystawy mieliśmy okazję spotkać i posłuchać – opowieści etnografa WDK Kielce P. Małgorzaty Michałowskiej – Wójcik.

24 / 30 czerwca 2007 dzieci i młodzież z terenu gminy Łoniów wzięły udział w koloni letniej w Zakopanym. Uczestnicy spędzali czas wędrując po górach, biorąc udział w zajęciach sportowych, plastycznych, uczestnicząc w spotkaniach przy ognisku.

22 września 2007r. GOK w Łoniowie wziął udział w corocznym konkursie promującym potrawy regionalne prezentując „Kociołek Łoniowski”

Gminny Ośrodek Kultury był organizatorem Warsztatów Witrażu mających na celu przybliżyć tą ciekawą technikę ozdabiania wnętrz. Spotkanie zostało przeprowadzone przez artystę plastyka - witrażystę P. Andrzeja Wolańczyka .

18 stycznia 2007r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie odbył się "Wieczór Kolęd".