ROK 2019

Grupa wielbicieli decoupage spotyka się regularnie co piątek w Pracowni Plastycznej dla Dorosłych w GOK Łoniów, aby zgłębiać tajniki tej niezwykle ciekawej techniki zdobniczej.

XVII edycja konkursu „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne” miała miejsce na Sandomierskim Zamku w dniu 15.09.2019 r. Organizatorem imprezy było Muzeum Okręgowe w Sandomierzu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu były „Grzyby w lokalnej kuchni”.

Dni wolne od zajęć szkolnych to doskonała okazja, aby zadbać o właściwy wypoczynek dzieci i młodzieży. Po raz siedemnasty Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie zaoferował dzieciom z terenu Gminy wakacyjny wypoczynek podczas organizowanej kolonii w Murzasichle, kładąc nacisk na zabawę, aktywny wypoczynek, edukację, prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny.

Dzieci i młodzież uczęszczająca na zajęcia Pracowni Plastycznej działającej w GOK – u w Łoniowie miały okazje wyjechać na dwudniowy Plener Artystyczny. Wyjazd odbył się w terminie 3-4 czerwiec 2019 r., a miejscem docelowym była ZAGRODA MAGIJA w Uhercach Mineralnych. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie dzieci zapoznały się z techniką malowania na tkaninie podczas warsztatów „Makatka pędzlem malowana”.

10 maja 2019 roku zespół Łoniowianie zaprosił lokalną społeczność do wspólnego śpiewu tradycyjnych pieśni ludowych.Tematem spotkania była wiosna - czas budzenia się przyrody do życia, intensywnych prac polowych i związanych z tą porą roku zwyczajów ludowych.

Wzorem poprzednich lat Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie również w tegorocznym Okresie Wielkiego Postu zapragnął stworzyć okazję, by zaprezentować bogactwo muzyki i pieśni pasyjnych.

Ferie zimowe 2019 już za nami. Pozostaje nam podsumować i powspominać ten czas, kiedy dzieci mogły odpocząć od nauki szkolnej, a jednocześnie spędzić go ciekawie, twórczo i kreatywnie.

Do końca stycznia 2019 roku w GOK w Łoniowie można obejrzeć „na żywo” prace plastyczne nadesłane na konkursy związane ze Świętami Bożego Narodzenia. W tym roku wznowiliśmy konkurs na „Szopkę Bożonarodzeniową”. Kolejna już edycja konkursu plastycznego pt. „Bożonarodzeniowa kartka świąteczna” cieszyła się jak zwykle dużym powodzeniem.

Wielką moc mają świąteczne obyczaje i obrzędy, dlatego przetrwały tyle wieków. Do wszystkich powrót stał się niemożliwy. Nie powinny zaginąć te, które spajają rodziny, dają spokój, bezpieczeństwo, miłość, wzbogacają nasze życie i skłaniają do chociaż drobnej refleksji nad życiem, światem i naszym w nim miejscu. Jednym z takich pięknych polskich obyczajów jest śpiew kolęd w Okresie Bożego Narodzenia. To prawdziwa uczta dla zmysłów. Chociaż Okres Bożego Narodzenia minął wraz z Uroczystością Chrztu Pańskiego, to w naszej polskiej tradycji śpiewamy kolędy aż do Gromnicznej. Dlatego Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie zaprosił Mieszkańców Gminy Łoniów 18 stycznia 2019 r. na „Wieczór kolęd”, bo jak mówi w swoim wierszu Ks. Jan Twardowski:

VII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Śpiewajcie i grajcie Mu”, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie odbył się 8 stycznia 2019.  Celem konkursu było: podtrzymanie w młodym pokoleniu tradycji śpiewu kolęd, popularyzacja kolęd i pastorałek, uwrażliwienie na ich piękno poprzez ukazanie ich  różnorodności, poszerzenie wiedzy na temat tradycji bożonarodzeniowych, wytworzenie świątecznej atmosfery, promocja młodych talentów.