Warsztaty rękodzielnicze i zajęcia kreatywne w Gminnym Ośrodku Kultury

Nowy rok edukacyjny w Gminnym Ośrodku Kultury w Łoniowie zaowocował licznymi przedsięwzięciami związanymi z plastyką. Działania skierowane są zarówno dla najmłodszych mieszkańców naszej Gminy, jak i dla młodzieży i dorosłych. W każdy czwartek zapraszamy dzieci najmłodsze na zajęcia koła plastycznego, gdzie poznają różne techniki rysunkowe, malarskie i rękodzielnicze.

Biorą udział w zajęciach pobudzających wyobraźnie, rozwijają umiejętność pracy w grupie i zdrowej rywalizacji. Zajęcia wpływają pozytywnie na usprawnienie zdolności manualnych, koncentracji i ćwiczą cierpliwość. Zajęcia prowadzą instruktorzy GOK – Katarzyna Gilewska i Ewelina Zygmunt. Warsztaty o podobnej formule odbywają się również w  Świetlicy GOK w Sulisławicach. Opiekunem artystycznym uczestników tych zajęć jest Anna Ostrowska. Młodzież i osoby dorosłe mogą korzystać z pracowni plastycznej i ceramicznej w piątki w godzinach popołudniowych pod kierunkiem artysty plastyka Zdzisławy Drach. Szczególnie nowo powstała pracownia ceramiczna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób dorosłych. Panie uczestniczące w zajęciach z zaangażowaniem zgłębiają tajniki pracy w glinie: sposoby jej formowania i nadawania różnorodnych kształtów; utrwalanie poprzez wypał w piecu ceramicznym; nadawanie koloru poprzez szkliwienie i inne techniki zdobnicze. Zastosowanie ceramiki do dekoracji  domów i ogrodów, a także do użytku codziennego jest nieograniczone, toteż pomysłów na kolejne dzieła powstaje bardzo dużo. Do tej pory z czeluści pieca ceramicznego wyszły zastępy aniołów biskwitowych nieodmiennie kojarzące się ze Świętami Bożego Narodzenia.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty w technice decoupage z Ikoną Matki Boskiej, które odbyły się w październiku. Uczestniczki własnoręcznie postarzały deski wycinając, żłobiąc i bejcując drewno lipowe. Na tak przygotowane podłoże przyklejały obrazki –  ikony wydrukowane na papierze ryżowym. Następnie prace ozdobiły wyciskami z masy plastycznej i złoceniem ze szlagmetalu. Ostatnim etapem było zabezpieczenie złoceń i werniksowanie całej pracy, a także doczepienie sznurkowych zawieszek. Relacje z zajęć i ogłoszenia o warsztatach zamieszczane są na stronie internetowej GOK w Łoniowie https://gok.loniow.pl/  i fanpage FB Gminnego Ośrodka Kultury w Łoniowie.

Autor: Zdzisława Drach