Z gaikiem idziemy… Wspólne wiosenne śpiewanie z zespołem regionalnym Łoniowianie
10 maja 2019 roku zespół Łoniowianie zaprosił lokalną społeczność do wspólnego śpiewu tradycyjnych pieśni ludowych.
Tematem spotkania była wiosna – czas budzenia się przyrody do życia, intensywnych prac polowych i związanych z tą porą roku zwyczajów ludowych.
Jednym z nich był zwyczaj „chodzenia z gaikiem”. Młodzież z ozdobioną gałęzią jodły lub sosny przystawała przed każdym domem we wsi i śpiewem prosiła o datki – jajka, placki, obwarzanki, czy drobne pieniądze. Gaik zwany był też maikiem, czy lateczkiem. Nieodłącznym elementem kolędowania była piosenka z życzeniami pomyślności dla odwiedzanych gospodarzy:
„… Do tego domu wstępujemy
Zdrowia, szczęścia winszujemy
Zdrowia, szczęścia i wszystkiego
Od Jezusa, od samego”
Wiosenne świętowanie rozpoczynało się Wielkim Postem i Wielkanocą, a kończyło w dzień św. Jana. Zielona pora roku przynosiła nadzieję, radość i energię. Powracał czas pracy na roli.
Członkowie zespołu Łoniowianie w strojach regionu sandomierskiego, wierszem zaprezentowali poetycką stronę wiosny, jej urok i kolorystykę. Obraz dopełniały piękne pieśni ludowe. Przygotowane śpiewniki pozwoliły na aktywne uczestniczenie w śpiewach wszystkich gości.
„Powiadają ludzie, żem ja malowana,
Ja w strój sandomierski pięknie żem ubrana
Wesołe piosenki i ludowe stroje
Muzyka i taniec to korzenie moje”
Koncert uświetnił występ dzieci pięknie grających na instrumentach, a umiliły drobne prezenty przygotowane przez młodych artystów dla swoich najbliższych. Wspólne zdjęcie wykonane na zakończenie pozostanie pamiątką tego międzypokoleniowego spotkania z kulturą i tradycją wsi.
Autor: Joanna Szpyt