Zadekupażowani

Grupa wielbicieli decoupage spotyka się regularnie co piątek w Pracowni Plastycznej dla Dorosłych w GOK Łoniów, aby zgłębiać tajniki tej niezwykle ciekawej techniki zdobniczej. Polega ona na naklejaniu na odpowiednio spreparowane powierzchnie przedmiotów drewnianych, metalowych, plastikowych, styropianowych itp. wzorów wyciętych z papieru lub serwetek. Wielokrotne pokrywanie pracy lakierem powoduje, że wzór wtapia się w tło i sprawia wrażenie namalowanego.

Technika wywodzi się ze wschodniej Syberii, a poprzez Chiny w XII wieku przywędrowała do Włoch i w XVII wieku rozpowszechniła się w innych krajach Europy Zachodniej. Szczególna popularność zyskała jako typowo kobiece hobby na dworze Ludwika XV. Ozdabiano nią meble i drobne przedmioty domowego użytku. Przy pomocy techniki decoupage tworzyli również tak znani artyści jak Pablo Picasso i Henri Matisse.

W piątkowych warsztatach bierze udział 8 osób. Technika jest zgłębiana pod fachowym okiem instruktora plastyka. Na pierwszy ogień poszły przedmioty szklane: butelki i słoiki po kawie. Przy pomocy farb akrylowych, wzorów wyciętych z serwetek, lakierów, strukturalnych past, a także sznurka i wstążek powstały unikatowe dodatki do kuchennych wnętrz. Nie bez znaczenia jest też praktyczne zastosowanie ozdobionych przedmiotów jako pojemniki do przechowywania.

Teraz zajmujemy się zdobieniem styropianowych baz w kształcie medalionów i bombek. Poznajemy też zastosowanie w praktyce wycisków z masy plastycznej, mediów do spękań, past postarzających, a także różne sposoby malowania np. tapowanie czy metoda suchego pędzla. Z rąk uczestników warsztatów wychodzą przepiękne ozdoby choinkowe.

Wykonane prace będzie można zobaczyć na wystawie powarsztatowej w GOK Łoniów, a także zakupić podczas kiermaszu. Serdecznie zapraszamy.

 

Autor: Zdzisława Drach