Aktualności,  Wypoczynek

Ferie zimowe z GOK i GBP w Łoniowie – relacja

Ferie Zimowe to czas odpoczynku dla dzieci od nauki szkolnej. Można było ten czas spędzić ciekawie i kreatywnie korzystając z oferty przygotowanej przez GOK i GBP.

W pierwszym tygodniu pojechaliśmy do Fabryki Bombek w Nowej Dębie, gdzie uczestnicy wycieczki obejrzeli z przewodnikiem przepiękna wystawę bombek. Zapoznali się też z etapami produkcji tych ozdób, a także wzięli udział w warsztatach zdobienia. Podczas tej wycieczki dzieci obejrzały w kinie Metalowiec film pt. „Chłopiec z Chmur”, opowieść o tym jak ważna w życiu jest pasja.

W następnych dniach odbyły się warsztaty ceramiczne, na których powstały kubeczki, a uczestnicy uczyli się jak budować formę przestrzenną z wałeczków gliny. Gotowe, mokre jeszcze naczynia malowali angobami w różnych kolorach. Gliniane prace zostaną wysuszone, wypalone i zamienią się w piękna ceramikę.

Na warsztatach plastycznych „Laurka dla Babci i Dziadka” dzieci wykonywały kartki z papierowymi kwiatami dla swoich ukochanych babć i dziadków.

Podczas warsztatów kreatywnych z okazji Dnia Babci i Dziadka z pisarka Moniką Sawicką- Kacprzak dzieci tworzyły swoje Książki Marzeń. Wycinając obrazki z kolorowych gazet, używając kredek i flamastrów przenosiły na papier swoje fantazje i marzenia.

Drugi tydzień to pachnące warsztaty robienia mydełek glicerynowych pakowanych w e własnoręcznie robione opakowania prezentowe.

Odbyła się także wycieczka do Rezerwatu Archeologicznego w Krzemionkach Opatowskich. Pod opieką przewodnika uczestnicy zaznajomili się z eksponatami w  nowoczesnym interaktywnym Muzeum, a potem wędrując przez las zeszli pod ziemię do kopalni krzemienia pasiastego. Zwiedzili tez zrekonstruowaną osadę neolityczną. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Opatowie, w najsłodszym miejscu regionu i poznaliśmy technikę robienia Krówek Opatowskich. Dzieci własnoręcznie robiły słodkie cukierki i zawijały je w papierki.

Dzieci mogły również spędzić czas podczas ferii biorąc udział w zajęciach plastycznych w Świetlicy GOK w Sulisławicach. Tworzyły prace przestrzenne z papierowej wikliny pomalowane i ozdobione kwiatami – serca dla Babć i Dziadków. A także bajecznie kolorowe postaci owadów z bandaży owiniętych na drucianej konstrukcji.

Także w Świetlicy GOK w Chodkowie Starym organizowane były zajęcia świetlicowe, komputerowe oraz plastyczne.

Pierwszym zadaniem plastycznym było wykonanie wyjątkowej kartki dla Babci i Dziadka. Dzieci chętnie rysowały portrety swoich dziadków, malując je farbami i przyozdabiając kolorową ramką.

Następnym wyzwaniem było namalowanie pejzażu zimy na kolorowym kartonie tylko białą farbą lub za pomocą kleju, ziaren i nasion. Powstały wspaniałe zimowe krajobrazy stworzone wyobraźnią dziecka.

„Bałwanek i Jelonek – zawieszka 3D” to kolejne zagadnienie, które wymagało zdolności manualnych. Dzieci wycinały z papieru kształt np. bałwanka, a następnie z kolorowego papieru wycinały jego atrybuty.

„Karnawałowe Maski”  to kolejny temat prac uczestników zajęć plastycznych podczas Ferii Zimowych. Wykonanie maski polegało na przygotowaniu formy/ kształtu maski i  nadanie jej karnawałowego blasku ozdabiając brokatem, cekinami i koralikami. Starsze dzieci wykonały swoje prace z masy solnej na przygotowanym wcześniej podkładzie, płaskorzeźbie przedstawiającej maskę wenecką.

Temat „Karnawałowa Maska” stał się inspiracją do spontanicznego zorganizowania w ostatni dzień ferii zabawy karnawałowej dla wszystkich uczestników Ferii  Zimowych w Świetlicy Chodków Stary. Dzięki zaangażowaniu mam/opiekunów dzieci, wszyscy  mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku.

Ferie się zakończyły ale pozostały miłe wspomnienia i duuuużo zdjęć.

Zapraszamy do oglądania fotogalerii.