Projekty Unijne

„Gmina Łoniów – Łączymy pokolenia”

isw2012_5

1 czerwca 2014 roku mieszkańcy gminy Łoniów mieli okazję spotkać się podczas imprezy plenerowej „Gmina Łoniów – Łączymy pokolenia” na placu obok GOK w Łoniowie.

gmina_pokolenia14_2Festyn to część projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie pod nazwą „Doposażenie GOK-u w Łoniowie w sprzęt nagłaśniający i system zawieszeń obrazów oraz organizacja konkursu i imprezy plenerowej „GMINA ŁONIÓW – Łączymy pokolenia”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach EF PROW Osi 4 Leader Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Działanie 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju.

Zgromadzonych widzów powitał ze sceny śpiewem i tańcem dziecięcy zespół ludowy „Łoniowianie” działający przy GOK w Łoniowie.

gmina_pokolenia14_3Kolejni występujący – zespoły folklorystyczne ze szkół i przedszkoli z terenu gminy – odsłaniali przed widzami różne aspekty barwnej kultury ludowej.

Przedszkolaki ze Świniar z dziarskim przytupem zaśpiewały:…Każcie ino zagrać muzykantom ładnie, a my zatańczymy i grzecznie i składnie. I zatańczyły energiczną poleczkę.

Nie zostały w tyle dzieci z Przedszkola w Łoniowie…

Obrazek z życia wsi na początku XX wieku pokazały nam dzieci ze Szkoły z Gieraszowic. W barwnym widowisku okraszonym piosenkami i dialogami w gwarze, przedstawiły obrzędy związane z Zielonymi Świątkami.

gmina_pokolenia14_4Kolejna grupa artystyczna ze Szkoły z Łążka nawiązując do czasów przeszłych i współczesnych opowiedziała historię swojej szkoły i terenów z nią związanych. Znalazły się też porady dla sadowników jak dbać o sady: zamiast stosowania środków chemicznych „zamawianie jabłonek” w noc Bożego Narodzenia: Jabłoneczko, jabłoneczko weź ten kożuszek, coby ci ciepło było, cobyś nie zmarzła, nie uschła, nie uspała, a dużo jabłek dawała”.

Występ folklorystyczny pt. „Raz na ludowo” obejrzeliśmy dzięki dzieciom ze Szkoły Podstawowej z Łoniowa. Z muzyką was witamy, radośnie dziś śpiewamy. Mamo, tato, babciu, dziadku – zaśpiewaj razem z nami – zapraszały do wspólnego śpiewania.

gmina_pokolenia14_5Młodzież z Gimnazjum w Łoniowie zaprosiła widzów na koncert piosenki biesiadnej „Na ludową nutę”. PZS w Sulisławicach – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum przygotowała obszerny program łączący elementy kultury ludowej, a także utwory, które pamięcią przywróciły lata minione.

Występy zespołów ze szkół z terenu gminy Łoniów zakończyły dzieci ze Szkoły w Świniarach opowiadając o nocy Kupały. Na scenie zasiadły w kole dziewczęta aby pleść wianki i śpiewać pieśni, a potem ubrane na biało, przepasane zielem – bylicą tańczyły wokół wielkiego ogniska zwanego sobótką.

gmina_pokolenia14_6Prezentacja Zespółu Pieśni i Tańca „KIELCE” działającego przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach to kolejna porcja folkloru, tym razem przygotowana przez profesjonalistów. W dwóch odsłonach obejrzeliśmy tańce i pieśni z terenu świętokrzyskiego i małopolskiego.

Po występie zespołu odbyło się uroczyste wręczenie nagród finalistom konkursu plastyczno-fotograficznego „Gmina Łoniów – Łączymy pokolenia” i otwarcie wystawy pokonkursowej w GOK w Łoniowie. O wrażeniach artystycznych i estetycznych związanych z wystawą opowiedział członek Jury Pan Tomasz Staszewski.

gmina_pokolenia14_7Na boisku obok GOK w Łoniowie został rozegrany mecz pomiędzy oldbojami – byłymi zawodnikami GKS AGRIKOLA i obecnie grającymi.

Do „Stołu potraw regionalnych” zaprosiły zebranych Panie z Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności ze Świniar częstując wykonanymi przez siebie pierogami i Panie Koła Gospodyń Wiejskich z Trzebiesławic zapraszając na staropolski bigos.

Zebranym do tańca grał zespół MARKENS.

Imprezie towarzyszyło wesołe miasteczko i kiermasz produktów regionalnych.

     

Prezentacja prac
 

(kliknij tu aby pobrać)
 

Protokół z oceny prac fotograficznych i plastycznych zgłoszonych na konkurs
 

(kliknij tu aby pobrać)
 

Wielkość czcionki
Kontrast