Wernisaż II Przeglądowej Wystawy Rękodzieła „Ceramika i nie tylko”
W czwartkowy wieczór 23 marca 2023 roku o godz. 18.00 rozpoczął się wernisaż II Przeglądowej Wystawy Rękodzieła „Ceramika i nie tylko”. Motywem przewodnim tej wystawy jest ceramika, która powstaje w Pracowni Ceramicznej działającej w GOK-u drugi rok. A jej autorkami są kobiety z terenu Gminy Łoniów, które oprócz ceramiki mają wiele innych pasji rękodzielniczych. Ta wystawa umożliwiła im pokazanie i wyeksponowanie dzieł, które powstają w zaciszach domowych z potrzeby i pasji tworzenia.
Na swoją ekspozycję zaprosiły nas Aneta Wodecka-Witczak i Magdalena Cencek, które niespełna rok wcześniej odkryły w sobie potrzebę tworzenia w glinie. Na ich stole wystawowym zobaczyliśmy ceramiczne domki różnej wielkości skomponowane z deskami, łapacze, poidełka dla ptaków i inne przedmioty. Stół przyozdobiły kompozycjami z wiosennych kwiatów, umieszczonymi w brzozowych doniczkach.
Następny stół wystawowy przygotowały Wioletta Antonik i Danuta Jadach. Zachwyciły nas aranżacją stołu, na którym ceramiczne patery, talerze, kubki umiejętnie skomponowały ze skrzyniami zdobionymi dekupażem, drewniane świeczniki i kuferki posłużyły im jako ekspozytory do miksmediowych pisanek wielkanocnych, a ogromny florystyczny wianek skupiał uwagę i jednocześnie dopełniał kompozycję. Tło dla całego stołu stanowiły wyeksponowane na sztalugach obrazy wykonane haftem krzyżykowym, a także serwetki i serwety, ogromne łapacze i chusty zrobione na szydełku.
Na stole przygotowanym przez Danutę Cieniek, Ewę Dobrowolską i Małgorzatę Kalinowską uwagę przyciągały ceramiczne talerze zdobione angobami i serwetkowymi odciskami. Na ciekawym świeczniku rozsiadły się ceramiczne pisanki, a stary żeleżniak posłużył jako flakon dla kwiatków i makówek z gliny. Nie zabrakło również florystycznych wianków wielkanocnych ozdobionych mchem i wydmuszkami.
Stół Anny Sadowskiej i Anny Tałaj zachwycał precyzyjnymi haftami krzyżykowymi wykorzystanymi do dekoracji kartek świątecznych i okazałymi dekupażowymi ikonami na plastrach drewna. Ceramiczne domki przyklejone na desce nadawały bajkowy klimat ekspozycji, a urocze dzwonki ogrodowe wydawały dźwięki przy poruszaniu.
Mariola Wolska swoją przygodę z ceramiką zaczynała od pracy z betonem i hypertufą – przykłady tych technik mogliśmy zobaczyć na jej ekspozycji w postaci „popękanego” jajka, skrzata z perkatym nosem czy świeczników. Ceramiczne domki służące jako lampiony, talerze, patery z odbitymi wzorami, kubeczki to już prace wykonane z gliny i poddane szkliwieniu.
Przegląd prac Agnieszki Adamczyk mogliśmy zobaczyć na przygotowanej przez nią ekspozycji. Podstawka pod łyżkę czy kominek na wosk to przedmioty codziennego użytku, którym autorka nadała artystyczną formę.
Stoisko przygotowane przez Annę Rak i Iwonę Rak zachwycało różnorodnością technik wykonanych prac. Zarówno rękodzieło robione na szydełku – łapacze, serwety, podkładki na stół przyciągało uwagę, jak też wielkanocne pisanki ozdobione dekupażem, haftami krzyżykowymi, miksmediami przyciągały uwagę publiczności. Uwagę zwracały również obrazy – malowane akwarelami i zrobione z małych ceramicznych elementów.
Ostatnia ekspozycja należała do Zdzisławy Drach – plastyczki i jednocześnie opiekuna artystycznego Pracowni Ceramicznej. Ceramiczne patery i misy wyeksponowane obok dyń, talerzy i liści przyciągały uwagę ciekawym szkliwieniem. Na uwagę zasługiwały również tradycyjne ikony wykonane techniką tempery chudej, a także olejny obraz – ogromne liście monstery podkreślone złoceniem szlagmetalem.
Licznie przybyła publiczność z uwagą i zaciekawieniem wysłuchała opowieści artystek o motywach i celach pracy twórczej, a także długo oglądała wystawione eksponaty.
Wystawa będzie otwarta do 21 kwietnia 2023 r. Serdecznie zapraszamy!
Autor: Zdzisława Drach